top of page

עשר דקות של עיון לילדים

הרב ישי אנגלמן

הרב ישי אנגלמן

מהי מלחמת מצווה?

פרק מיוחד מאחת החזיתות: עם ישראל נמצא במלחמת "עזרת ישראל מיד צר": על הקשר בין המלחמה שלנו לבין מלחמת שאול ואנשי יבש גלעד, על ההירתמות של עם ישראל כולו, בעורף ובחזית, להצלחת המלחמה. ומה אתם, ילדים, יכולים לעשות, כדי להשתתף גם כן במאמץ המלחמתי? בואו לשמוע! יחד ובעזרת ה' , ננצח!!!

משחקים חשמליים

האם אפשר לשחק במשחקים חשמליים בלי להפעיל את החשמל? ומה לגבי משחקים שיש בהם כסף? על החשיבות לשמור על דיבור מיוחד לשבת, וההזדמנות המיוחדת להפוך אותה ליום קדוש גם במסגרת המשפחה, מעין עולם הבא!

שבת בפארק

הפעם החלטנו לצאת אל הפארק: האם מותר לשחק בארגז החול בשבת? ומה הבעיה לטפס על העץ? מה זה צדדין וצידי צדדין, ואיך זה קשור לשימוש בערסל? ומעל הכל, נלמד על הצורך לשמור על אווירת שבת מיוחדת, גם בגן המשחקים!

הקמפינג באמצע הסלון

האוהל שהילדים בנו התפרק, האם הם יוכלו לחזור ולבנות אותו בשבת? מה דין אוהל בלי דפנות ואיך בונים אוהל הפוך? הצטרפו אלינו לפרק נוסף בסדרת הפרקים על משחקים בשבת.

מלאכת בורר והמשחקים של שבת

משחק משפחתי זה 'אחד הדברים בשבת אחה"צ'. אבל איך נשחק מבלי לעבור על כללי מלאכת בורר? מה ההבדל בין סידור החלקים לפני המשחק לסידור שלהם בסופו? פרק ראשון בסדרת פרקים חדשה על משחקי ילדים בשבת.

כמה סוגי הלל יש? (פסח)

במהלך חג הפסח אנחנו אומרים את ההלל בכמה צורות שונות. מה זה הלל שלם והלל חסר? מה ההבדל בין ההלל בפסח לבין ההלל בסוכות? מה מיוחד בהלל בליל סדר ומתי היו הלוויים אומרים את הלל יותר מפעם אחת?

עשרה מושגים שמוכרחים להכיר לפני פסח

הילדים מבולבלים בין ביטול לביעור? לא סגורים על שעה רביעית וחצות היום? מחפשים הפוגה תוכנית מעשירה ונעימה לפני החג? הצטרפו אלינו לפרק מיוחד, עשרה מושגים בעשר דקות: על בדיקה וביטול, תפילת טל, איסור חדש, קרבן העומר ועוד!השיר 'טל', באדיבות 'משפחת ואך' השיר 'שומרים הפקד' באדיבות 'נחלה', חוויות במקדש.

ארבע פרשיות

שחר התבקשה להכין עבודה על הקריאה בתורה המיוחדת לחודש אדר, וזה מה שיצא! מה הן 'ארבע הפרשיות' שתקנו חכמים לקרוא בתקופה זו? מה הנושא של כל פרשייה ומדוע קוראים אותה דווקא בזמן הזה? וגם: על הוצאת שלושה ספרי תורה בבית הכנסת, מפטיר וההפטרה וגם על פיוטים מיוחדים לארבע הפרשיות.

חגיגה לאילנות

כולנו שרים על 'חג לאילנות', אבל מה באמת החגיגה של טו בשבט? למה חשוב לנו לדעת על תחילת השנה של העצים? על מצוות הפרשת תרומות ומעשרות, אכילת מעשר שני בירושלים וגם למה נוהגים לאכול מפירות שבעת המינים בסדר טו בשבט, בפרק החדש שלפניכם!

מה מברכים על פיצה?

אז מה זה בעצם 'לחם', שעליו מברכים 'המוציא לחם מן הארץ'? גם אתם נקלעתם פעם לויכוח מה מברכים על פיצה? האם באמת יש הבדל אם אוכלים פיצה אחת או שתיים? ומה זה משנה אם אוכלים את הפיצה בדרך לבית הספר או שאוכלים אותה בבית במקום ארוחת ערב?

מדליקים נרות חנוכה

החנוכיה כבתה מוקדם מהצפוי, האם צריך לחזור ולהדליק? מהו הזמן שבו צריך להדליק את נרות החנוכה? מי היה הגרי"ז ומדוע הוא התעניין בשעה שבה הסתיימו הקרנות הסרטים בקולנוע אדיסון בירושלים? על רוח מצויה ושאינה, פלג המנחה ועוד, בפרק מיוחד לכל המשפחה סביב הנרות, יחד עם הסופגניות או בדרך לטיול משפחתי! חנוכה שמח!

הסוכריות שתפסנו בשבת

הילדים הצליחו לתפוס סוכריות בשמחה משפחתית בבית הכנסת. האם מותר להם לאכול אותן לפני קידוש? האם קידוש הוא מצווה מן התורה או מדרבנן ועל מה צריך להקפיד כשעושים קידוש לאחר התפילה בבית הכנסת? מוזיקה: "ניגון חתן" מתוך הדיסק 'עתיקא קדישא', יצחק מאיר וחברים. יצחק מאיר - ניגון חתן - רבי יעקב תלמוד.

מעמד הקהל וחג סוכות

מה זה 'זכר להקהל' ומה בכלל הפירוש של המילה 'הקהל'? מה מיוחד כל כך בחג הסוכות בבית המקדש ומדוע דווקא הוא נבחר להיות זה שמקיימים בו את מצוות הקהל? האם אנשים שאינם מבינים עברית מחוייבים גם הם להשתתף בקריאת התורה שבמעמד? מי היה האדר"ת? ומה הקשר של משפחת הרצוג, לדורותיה, למעמד 'זכר להקהל'? על כל אלה, בפרק מרגש, המיוחד לחג הסוכות במוצאי שנת השמיטה.

מתכוננים לתפילת יום כיפור

אחרי שלמדנו בהרחבה על התפילות המיוחדות של ראש השנה, נתכונן ונכיר גם את תפילות יום הכיפורים, יום שכמעט כולו מוקדש לתפילה. נלמד על משמעות השם של תפילת נעילה, מהו ה'לב' של הסליחות, שמשותף בכל הנוסחים והעדות, על מצוות הוידוי שמקבלת את מקומה בכל התפילות ועל סדר העבודה המיוחד לתפילת מוסף.

מתכוננים לתפילת ראש השנה - ב

לאחר שכבר למדנו על מלכויות זכרונות ושופרות, נמשיך להכיר את מבנה תפלת מוסף בראש השנה. באיזו ברכה מברכות המסגרת של התפילה מאריכים? מי היה ר' אלעזר הקליר ומה הם פיוטים? מדוע כ"כ חשוב להכיר את המנגינות של התפילה? ועל עוקד והנעקד והמזבח, שמעתם? מי שיאזין את הסוף, גם יזכה בטיפ קטן, אבל חשוב מאוד, שיעזור לכם להרגיש בבית במהלך התפילות בבית הכנסת.

מתכוננים לתפילת ראש השנה - א

מאילו חלקים בנויה התפילה של ראש השנה? איך בעצם היא הפכה לכל כך ארוכה? מה היא ברכת 'קדושת היום' ומה תקנו חז"ל במיוחד לראש השנה? איפה נכנסות תקיעות השופר בכל הסיפור? על לב ומסגרת בתפילת העמידה בכלל, ובמיוחד – בראש השנה, בפרק מיוחד המיועד להכנת הילדים לתפילות החג. תודה גדולה ליצחק מאיר (ולדוד בן ארזה) ולישי ריבו, ששירי התפילה שלהם מלווים את הפרק ועוזרים לנו להיכנס לאווירת חג ממש!

שבת - מצאנו צב בשבת

האם מותר להרים צב בשבת? מה אומרת המילה מוקצה? איך יודעים מה מוקצה בשבת? והאם יש בכלל דרך לגרום למשהו לא להיות מוקצה? על מוקצה, ספק דאורייתא לחומרא ועוד – בפרק שלפניכם.למענה על שאלת הפרק, והצעת רעיונות לפרקים חדשים היכנסו לקישור : https://l.yehudae.net/VCVkDb

תשעה באב | סיפורי החורבן בספר ירמיה - חלק ב'

"על אלה אני בוכיה": פרקים מיוחדים לתשעה באב, דרך סיפוריו של ירמיהו, נביא החורבן. מה אירע לבסוף עם המגילה ומה הקשר של האח הבוערת בבית החורף של יהויקים לכל הסיפור? סיפור נוסף, על זריקתו של ירמיהו לבור הטיט, והציווי המפתיע שמקבל ירמיהו לקנות שדה בענתות, בשיא המצור על ירושלים. בבנין ירושלים ננוחם!

תשעה באב | סיפורי החורבן בספר ירמיה - חלק א'

"על אלה אני בוכיה": פרקים מיוחדים לתשעה באב, דרך סיפוריו של ירמיהו, נביא החורבן. איך הגיע ירמיהו לבית הכלא? ומדוע אומר לו ה' לכתוב מגילה? מה היה תפקידו של ברוך בן נריה בסיפור, והאם כדאי לברוך להגיע עם המגילה גם אל מלך יהודה, יהויקים?

שלושת השבועות | מה זה בין המצרים?

אז מה זה בעצם 'בין המצרים'? בין מה למה נמצאים המצרים האלה? מה ההבדל בין מנהגי האבלות על אדם שנפטר לבין מנהגי האבלות על החורבן? מה זה תלתא דפורענותא ומי שמע על שבעה דנחמתא? למה קוראים לשבת שסמוכה לתשעה באב 'שבת חזון' ולזו שאחריה 'שבת נחמו'? על שבויים שנפדים במשפט ובצדק ועל דברים נוספים שאפשר לעשות כדי להתקרב קצת לעולם המקדש בשלושת השבועות, בפרק החדש בסדרת עשר דקות של עיון לילדים. תודה לידידיה מאיר על האישור להשתמש בשיר "תתן אחרית לעמך" בביצוע הרב הלל פלאי מתוך ערוץ היוטיוב שלו.

שבת | מהמשכן לפליימוביל

האם מותר להדביק מדבקות של פליימוביל 👨‍🔧 בשבת? איך בכלל יודעים אילו פעולות אסורות ⛔ בשבת? מה היא 'מסורת' 🔯 וכיצד למדו חז"ל 👳‍♂️ איך לפרש את המילים 'לא תעשה מלאכה'? על אבות ותולדות וגם על איסורי דרבנן בשבת ועוד - בפרק שלפניכם.
למענה על שאלת הפרק, והצעת רעיונות לפרקים חדשים היכנסו לקישור: ✏️ https://forms.gle/waw5Krti1iadDz2HA

מתנות עניים | הקציר של כולם

חגיגות הקציר בעם ישראל הם לא רק עניין של בעל השדה. התורה מצווה אותנו לשתף את העניים בשמחת הקציר, ליהנות מריח הענבים בזמן הבציר ולשמוח עם כולם על הבשלת הפירות שעל העצים. למי אין שיעור? מה ההבדל בין פרט לבין לקט ומה הקשר של כל זה לגדעון?
על כל אלו ועוד, בפרק נוסף בסדרת ההסכתים עשר דקות של עיון - לילדים.
למענה על שאלת הפרק, והצעת רעיונות לפרקים חדשים היכנסו לקישור:https://forms.gle/mK5xm6mMFkpCbmacA

שבועות (3) | חג ללא תאריך

האם לחג שבועות יש תאריך? 📆 מדוע בזמן התורה, לא היה יכול חג שבועות להיות 'חג מתן תורה'? על חודשים שמשחקים פינג-פונג, 🏓 הלל נשיאה והמתח החודשי האם ייראה הירח בראש חודש על ידי עדים. 🌘

שבועות (2) | על גרים ומצוות ביכורים

מה הם החלקים השונים במצוות ביכורים, 🧺 ומדוע מביאים ביכורים רק משבעת המינים? 🍇 מה תראו בחלון בכביש תשעים ומה הקשר בין כל זה לר' עובדיה הגר והרמב"ם?

שבועות (1) | מי שמע על חג שתי הלחם?

מה היא המצווה היחידה שקיימת בתורה בחג שבועות? 🤔 איך הגענו מהמצה של חג המצות אל הלחם של חג שבועות? 🍞 מה תפקידו של חג שבועות בקשר למנחות הקרבות בבית המקדש? 🌾 על כל אלה, בפרק הראשון בסדרת עשר דקות של עיון לילדים.

10 דקות של עיו - "
פרשת שבע -הרב סבתו
פלייליסט פסח
והגדת לבנך
הגדה של פסח - הרב ליפשיץ
שמיטה בקצרה - הרב אבינר

מוזמנים להצטרף לקבוצה שקטה ולהתעדכן ראשונים על הפרקים החדשים!

עשר דקות של עיון לילדים
bottom of page